You are here: PSPad forum > Bug report / Hlášení chyb > Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Goto Page: Previous1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next

#61 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: szs | Date: 2023-11-16 10:03 | IP: IP Logged

Dobrý den,

děje se mi tatáž chyba cca jednou za 3 dny a rád pomůžu, pokud můžu. PSPad používám léta každý den. Mám teď 5.5.1 (790) 32bit, Win10. Zkusil jsem ho přeinstalovat a nepomohlo to. Napadá Vás, jak můžu pomoct pro její opravu? Je to dost nepříjemné, protože většinou si chyby všimnu až na produkci. Řeším to tak, že všechny soubory prohledám hledáním znaku ÿ. Vždycky je to v souboru jen 1x a je to u nějakého uzavření závorek na samostaném řádku {}, takže moc se toho naštěstí nepřepíše.
Taky se mi často stává, že celý program spadne (tak 1 za 14 dní), možná to s tím souvisí. Někdy se objeví okno s možností popsat chybu a tlačítkem Terminate, ale někdy se celý program jen zavře a ani nemukne. Řekl bych, že se to děje jen pokud mám otevřeno víc souborů (alespoň 7 nebo víc, což mívám většinou).

Options: Reply | Quote | Up ^


#62 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: pspad | Date: 2023-11-16 11:45 | IP: IP Logged

Opět potřebuju co nejvíc informací - typ souboru (PHP?)
Odkud je soubor otevíraný (lokální, síť, PHP)
Co se ještě používá z funkcí PSPadu? Třeba průzkumník kódu apod.

Options: Reply | Quote | Up ^


#63 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: szs | Date: 2023-11-16 16:22 | IP: IP Logged

Jde výhradně o PHP soubory (s jimnými ale téměř nepracuji). Soubory jsou lokální, žádný jiný nemám ani otevřený. Průzkumník kódu mám dlouhodobě zavřený, abych měl větší okno s kódem. Žádné další speciální nastavení mě nenapadá, snad leda že mám barevné schéma s černým podkladem.
Ještě bych dodal, že výskyt toho ÿ se děje vždy nebo většinou mimo oblast, kterou jsem upravoval.
Pokud chcete, můžu zaslat nějaký konfigurační soubor. Zrovna před chvílí mi PSPad spadnul, tak jsem si vzpomněl na tenhle dnešní příspěvek. Naštěstí už průběžně vše ukládám smiling smiley

Options: Reply | Quote | Up ^


#64 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: macekt | Date: 2023-11-22 12:25 | IP: IP Logged

Také bych rád pomohl odhalení této chyby taže připojím mé poznatky:
- četnost chyby je ve všech verzích PSPadu stejná (32b, 64b, stabilní i vývojová)
- není to vázané na OS (děje se to na Win7, 10, 11)
- není to ani věc konfigurace PSPadu (začne to dělat hned i u nové instalace) - jediné co změním v konfiguraci editoru je šířka bloku odsazení
- v mém případě dělám v 99% na FTP takže pozorování je při této práci
- výskyt těch znaků nesouvisí s tím že by při editaci souboru PSPadu spadl nebo vyhodil chybovu hlášku (typické padání při zavírání, otvírání,...) chyba se objeví i když PSPad nehodí žádnou chybu
- v mém případě je problém téměř jen v PHP souborech (otvírám také CSS, JS, XML, ale tam jsem to potkal snad jedinkrát u CSS)
- vždy se tyto znaky objeví na místě ukončovací složené závorky } nějakého bloku. A k tomu VŽDY jen v případě že ta závorka má před sebou TAB (u mě je to na 95% že je to jen jeden TAB). Pokud je závorka na prvním znaku řádku, k chybě nedojde.
- výskyt toho znaku nesouvisí s místem editace souboru (dělám malou úpravu na řádku 750 a na řádku 200 se objeví chyba)
- myslím že ta chyba tam neskočí až při ukládání, ale někdy při editaci
- při práci mám otevřeno v PSPAdu max 10 souborů (malé PHP v řádu jednotek-desítek kb), otevřený panel s FTP a jinak nic (žádný průzkumník kódu, monitor schránky,...)

Ale osobně jsem v posledních verzích narazil na problém s klávesnicí - myslel jsem že je to nějakou nabořenou konfigurací PSPadu ale začalo to dělat hned i po nové instalaci. Edituju soubor a zničehonic přestane fungovat např. klávesa end (jen v PSpadu, ostatní programy v pohodě) - případně home nebo shift+home, šipka doprava,.. vždy jen jedna z těch kláves. Výskyt také náhodný. Řešením je uložit, zavřít a znova otevřít ten samý soubor a klávesy zase jedou (stává se na w7,10 i 11 - různé instalace PSpadu)

Options: Reply | Quote | Up ^


#65 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: macekt | Date: 2023-11-23 09:11 | IP: IP Logged

Vzhledem k tomu že se mi chyba na domácím PC vyskytuje zřejmě častěji tak další poznámky (dnes se objevila za necelé dvě hodiny 2x):
- na obrázku je vidět můj případ co se vždy stane. Na horní polovině je původní kód, na spodní je po chybě - vždy je to v mém případě řádek na kterém je jen TAB a zavírací závorka. image

- když jsem to teď zjistil u jednoho PHP souboru a zkoušel se ctrl+Z vracet zpět v minulosti souboru, tak tam chyba stále zůstává (chtěl jsem zkusit zda editor nemá náhodou v historii a vracením zpět ji také neopraví)

- vypadá to jako by šlo o nějaký problém se sbalováním kódu, ALE - zrovna v tomto případě (a v mém případě je to u většiny PHP souborů) šlo o soubor kde jsem měl místo PHP vybranou syntaxi HTML a sbalování kódu tedy bylo v menu zašedlé a vypnuté.

- také jsem nepoužil žádnou z funkcí na přeformátování kódu

Tak třeba tím trochu pomůžu

Options: Reply | Quote | Up ^


#66 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: pspad | Date: 2023-11-23 09:51 | IP: IP Logged

Vypadá to, že jde většinou o zavírací závorku, která je samostatně na řádku v PHP zvýrazňovači.

Jsou použity tabulátory nebo mezery?
Za závorkou je nějaká mezera nebo je to poslední znak na řádku?

Mohl bych poprosit o otestování, jestli to dělá i v případě, že je vypnuté v nastavení programu / Editor zvýrazňování souvisejících závorek?

Tím by se vyloučil vliv dohledávání zvýraznění při vykreslování nebo vlastního PHP zvýrazňovače

Options: Reply | Quote | Up ^


#67 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: macekt | Date: 2023-11-23 10:20 | IP: IP Logged

V souboru ze ktereho byl screenshot jsou pouzity mezery.

Pspad mam nastaven tak ze maze mezery na konci radku - ted se divam zpetne do tech souboru ze screenshotu a jak za zavorkou tak i za chybnymi znaky je vzdy hned enter.

Zvyraznovac parovych zavorek jsem ted vypnul (Chytre vkladani parovych znaku je zatim zapnute)

Muzu pripadne poslat ini soubor pspadu - ale jde o cca mesic starou instalaci ve ktere jsou fakt jen drobne zmeny v nastaveni editoru a nic jineho.

Php zvyraznovac by to byt nemel - jak jsem psal v minulem prispevku - je to sice otevreny php soubor ale v 95% mam zapnuty zvyraznovac html nebo xhtml.

Edited 1 time(s). Last edit at 2023-11-23 10:21 by macekt.

Options: Reply | Quote | Up ^


#68 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: pspad | Date: 2023-11-23 10:57 | IP: IP Logged

Je to PHP, ale je zapnuty HTML/XHTML multizvyraznovac a ten interne pro PHP pouzije PHP zvyraznovac.

Uvidime, jestli k tomu bude dochazet i pri vypnutem zvyraznovani zavorek.
Tim bychom meli urcit, kde je problem.

Options: Reply | Quote | Up ^


#69 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: macekt | Date: 2023-11-23 12:56 | IP: IP Logged

Tak mám další výskyt, ale tentokrát trošku jinde a jinak. Zcela výjimečně došlo k poškození css souboru. Jako zvýrazňovač je použit C# (ten si pspad zvolil sám - já zvýrazňovač přepínám ručně jen zcela mimořádně). Původní zápis vypadal takto:
h1 {
margin-bottom: 1em;
color: #ff5600; }

h2 {
font-size: 1.3em;
margin-bottom: 5px; }

A stalo se z něj toto:
h1 {
margin-bottom: 1em;
color: #ff5600; }

ÿ
font-size: 1.3em;
margin-bottom: 5px; }

Ale mám k tomu jedno zajímavé zjištění - když teď myší označím celý ten kus s H1 i H2 a dám vložit někam jinam, vloží se mi vše až ke značce H2 a vše co je za ní je useknuté a přes schránku neprojde (je jedno jestli vkládám do jiného souboru v PSPadu, do wordu, poznámkového bloku). Když nakopíruji jen ten obsah v v závorkách u H2 tak kopie přes schránku jde. Když dám zobrazit netisknutelné znaky tak dostanu toto:
image
Kurzor jsem nechal na pozici toho vadného znaku - $0020

Ta schránka je samozřejmě důsledek té chyby - přijde mi že ten znak který neprojde schránkou je nějaký pozůstatek "rozpadu" nějakého multibyte znaku - a je zajímavé že dokáže takto "zblbnout" schránku. ale jak se zdá tak zvýrazňovač PHP také není viníkem chyby s náhodným vkládáním paznaků do textu.

Edited 2 time(s). Last edit at 2023-11-23 13:00 by macekt.

Options: Reply | Quote | Up ^


#70 Re: Many crashes and corrupt files since 5.0.6 (character "ÿ" in files)

Posted by: pspad | Date: 2023-11-23 13:09 | IP: IP Logged

Doporucuji jit do nastavení zvýrazňovačů a pokud je ve filtrech pro C# přípona .css, tak ji odsud vyhodit a nechat ji u CSS

Options: Reply | Quote | Up ^


Goto Page: Previous1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Next





Editor PSPad - freeware editor, © 2001 - 2024 Jan Fiala, Hosted by Webhosting TOJEONO.CZ, design by WebDesign PAY & SOFT, code Petr Dvořák, Privacy policy and GDPR