You are here: PSPad forum > České diskuzní fórum > Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

#1 Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: peersoft | Date: 2021-04-17 19:15 | IP: IP Logged

Zdravím,
nevím, zda je to vlastnost či chyba, ale když v editoru napíšu slovo "Globusu" a spustím před ním kontrolu pravopisu, objeví se seznam návrhů, kde kurzor stojí na stole Glóbusu. To bych ještě chápal, nechápu ale, proč před tímto seznamem (z mého pohledu v pořadí tabulátoru) vidím editační pole, jež obsahuje také slovo "Glóbusu", přitom bych čekal, že tam bude původní slovo Globusu, abych měl kontext, které slovo je čím nahrazováno. Jsem nevidomý, takže jestli mi něco uniklo, tak se omlouvám, ale z tohoto dialogu se mohu leda vrátit do textu přes Escape a slovo pak vidím, je to ale velmi nekomfortní, nejlepší je setrvat v jednom dialogu a opravit tak více chyb najednou. Je jasné, že vy všichni coby vidící hned možná i přes dialog na popředí vidíte celý text, a tedy i kontext, kdy je slovo možná i zvýrazněno, já se ale do textu při aktivním dialogu se čtečkou obrazovky nedostanu.

--
Peer

Options: Reply | Quote | Up ^


#2 Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: pspad | Date: 2021-04-17 19:38 | IP: IP Logged

V editačním poli je opravdu navržené slovo a slouží pro případnou úpravu a přidání do slovníku. Původní slovo je v Label nad editačním polem, což by měl software pro nevidomé přečíst.

Kromě ESC jsou tam tlačítka:
Přeskočit - přeskočí konkrétní výskyt slova
Přeskakovat - slovo si zapamatuje a nebude je příště nabízet
Přidat do slovníku - opravené slovo z editu přidá do slovníku
Zaměnit - provede záměnu původního slova za nabídnuté/opravené slovo
Zaměnit a přidat - stejně jako předchozí + přidá slovo do slovníku

Options: Reply | Quote | Up ^


#3 Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: peersoft | Date: 2021-04-18 09:16 | IP: IP Logged

Moje čtečka obrazovky (NVDA) žádný label nevidí, když prozkoumávám hierarchii objektů, kde jsou vidět prvky zpřístupněné hlavně přes IAccessible nebo UI Automation, toto je nejspíš nějaký jen vykreslený label. Ani Předčítání ve Windows 10 to nevidí.

--
Peer

Options: Reply | Quote | Up ^


#4 Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: pspad | Date: 2021-04-18 09:21 | IP: IP Logged

Je to standardní popisek (Label) - ovládací prvek Windows (Windows Control) se jménem lSpellWord. Je umístěný přesně nad editem.

Je to podobné jako popisky před editačními políčky kdekoliv jinde na formuláři.
Pomohl by vám třeba HINT u editu, který by obsahoval původní slovo?

Options: Reply | Quote | Up ^


#5 Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: peersoft | Date: 2021-04-18 18:57 | IP: IP Logged

Díval jsem se na to, co "hint" představuje a myslím, že by to screemreader měl být schopen vyčíst, protože běžné tooltipy také vyčítá. Jinak je pravda, když jsem se nyní díval do nastavení, že tam opravdu labely také nejsou detekovány - nejspíše je NVDA ignoruje, byť samosebou okno dané třídy určitě musí vidět, ale pokud v něm nevidí text, nejspíš ho ignoruje. Co vím, dokáže NVDA vyčítat text z určitých prvků, je-li vykreslován přes GDI. Netuším, proč tento label není navázán na MSAA či podobné rozhraní, nejspíš to ale bude podobné jako co se řeší zde:
stackoverflow.com

--
Peer

Options: Reply | Quote | Up ^


#6 Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: pspad | Date: 2021-04-18 19:53 | IP: IP Logged

V aktualnim dnesnim buildu 5.0.7 z developer fora by jiz mel bythint u editu s puvodnim slovem

Options: Reply | Quote | Up ^


#7 Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: peersoft | Date: 2021-04-19 12:42 | IP: IP Logged

Dobrý den,
možná tam hint je, ale screenreader ho zde nerozpozná nebo spíš nebere v potaz jako třeba u ikon na ploše nebo tlačítek. Nešlo by to slovo dát do editu jen pro čtení, kdy by byl dostupný tabulátorem? Mělo by to obrovskou výhodu - původní slovo si můžu projít kurzorovými šipkami po znacích, tedy vím, jak vypadá a jak se liší od navrženého slova.

--
Peer

Options: Reply | Quote | Up ^


#8 Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: pspad | Date: 2021-04-19 12:57 | IP: IP Logged

Určitě by to šlo, provedu do dalšího buildu

Options: Reply | Quote | Up ^


#9 Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: pspad | Date: 2021-04-21 05:08 | IP: IP Logged

V aktuálním buildu je místo labelu edit nastavený jen pro čtení.

Options: Reply | Quote | Up ^


#10 Re: Při kontrole pravopisu vidím jen nahrazené slovo

Posted by: peersoft | Date: 2021-04-21 12:16 | IP: IP Logged

Právě jsem vyzkoušel a je to perfektní, díky!

--
Peer

Options: Reply | Quote | Up ^






Editor PSPad - freeware editor, © 2001 - 2024 Jan Fiala, Hosted by Webhosting TOJEONO.CZ, design by WebDesign PAY & SOFT, code Petr Dvořák, Privacy policy and GDPR