You are here: PSPad forum > České diskuzní fórum > Python

Python

#1 Python

Posted by: neup | Date: 2010-09-24 21:46 | IP: IP Logged

Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, zda je vhodné používat Váš editor pro Python, popřípadě jaké úskalí mám očekávat.
S programováním začínám a tak bych si to chtěla co nejvíc usnadnit.
Vyskytl se mi totiž malý problém s příkazovým řádkem, když ho spustím vždycky zmizí ať zaškrtnu možnost "spustit v MS-Dos prostředí", nebo nikoliv (ještě včera to nedělalgrinning smiley).
V případě grafických výstupů (při použití modulu "turtle") je situace obdobná, ukáže se mi grafika, ale jen na chvilku.
Co s tím?

Díky.
Petrasmiling smiley

Options: Reply | Quote | Up ^


#2 Re: Python

Posted by: pspad | Date: 2010-09-25 05:59 | IP: IP Logged

PSpad je "jen" editor.
pokud chcete, aby prikazovy radek zustal spusteny, je trena jej spustit pres Command.com (pro Win9x) nebo CMD.exe pro novejsi Windows s parametrem /k
Ale to neni vec PSpadu, ale pouzivani operacniho systemu.

Ja osobne jsem s Pythonem nedelal, takze je treba pockat na nekoho, kdo s tim ma vic zkusenosti

Options: Reply | Quote | Up ^


#3 Re: Python

Posted by: vbr | Date: 2010-09-25 21:19 | IP: IP Logged

neup:
Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, zda je vhodné používat Váš editor pro Python, popřípadě jaké úskalí mám očekávat.
S programováním začínám a tak bych si to chtěla co nejvíc usnadnit.
Vyskytl se mi totiž malý problém s příkazovým řádkem, když ho spustím vždycky zmizí ať zaškrtnu možnost "spustit v MS-Dos prostředí", nebo nikoliv (ještě včera to nedělalgrinning smiley).
V případě grafických výstupů (při použití modulu "turtle") je situace obdobná, ukáže se mi grafika, ale jen na chvilku.
Co s tím?

Díky.
Petrasmiling smiley

Zdravim,
pro bezne psani kodu je PSPad na python myslim vyhovujici,
jen je treba v nastaveni zvyraznovacu nastavit pro python
"kompilator"
treba
C:\Python27\python.exe
parametry
"%File%"
- Umozni spustit aktualne otevreny skript Ctrl+F9

[x] zachytit vystup programu
- zobrazi vystup do okna logu pspadu

log parser treba
*File* "%F",*line %L*
- Umozni prechod na radek s nahlasenou chybou po dvojkliku do prislusne radky logu

soubor s napovedou (v sekci Upresneni, v ramci zvyraznovacu)
C:\Python27\Doc\python27.chm

- zobrazi napovedu k funkci ap. pod kurzorem pomoci Alt+F1 (pokud je polozka dostupna v dokumentaci pythonu)

Pri pouzivani vice verzi pythonu soucasne je mozne dalsi vedle zvyraznovace nastavit jako oblibene polozky v panelu nastroju Ctrl+F2

Pokud se zdrojove soubory spousti primo dvojklikem, otevrou si (obvykle, neni-li to nastaveno jinak) sve dosove okno, ktere se ale zavre po skonceni programu (u gui aplikaci po jejich zavreni)

Pokud ma byt vypsany vystup dostupny i potom, je treba mit dosove okno otevrene samostatne a az v nem vyvolat prislusny program.
Nebo pak kod spustit treba z pspadu Ctrl+F9 a mit nastavene
[x] zachytit vystup programu

(problem muze nastat s nekterymi gui programy, ktere maji vlastni chybovou konsoli a do bezneho vystupu nic nevypisi)

Zminene chovani grafickych programu, ktere se zobrazi jen na chvilku, nejbezneji signalizuje chybu v kodu, kvuli ktere se program nenacte a nespusti. - vyse uvedenymi postupy spusteni pravdepodobne zustane k dispozici vypis chyby.

Vedle vseobecnych editoru existuji i komplexnejsi nastroje (IDE, nebo specializovane editory, ktere primo interpretuji kod programu, mohou tak nabizet napovedy a parametry jednotlivych objektu apod. srv.
wiki.python.org
wiki.python.org
(zakladni funkce tohoto typu nabizi i Idle pritomne v distribuci pythonu.)

Nevyhodou zas muze byt casto velky rozsah a slozitost techto pokrocilych nastroju.

Osobne mi pro obcasne psani a upravu kodu PSPad plne vyhovuje, snad jediny problem nastava pri vystupu "specialnich" znaku, diakritiky ap. do logu, jako vychozi se pouzije kodovani ascii, coz muze vest k chybam kodovani nebo zobrazeni; totez se ale deje i u dosoveho prikazoveho okna. - pro tyto pripady idle aj. podporuji unicode vcelku bez problemu.

vbr

Options: Reply | Quote | Up ^


#4 Re: Python

Posted by: alfons | Date: 2013-04-29 08:07 | IP: IP Logged

vbr:
neup:
Dobrý den,
.
.
.
Co s tím?

Díky.
Petrasmiling smiley

Zdravim,
pro bezne psani kodu je PSPad na python myslim vyhovujici,
.
.
.

[x] zachytit vystup programu
- zobrazi vystup do okna logu pspadu

.
.
.
vbr

Dobry den,
po trech letech mam drobny problem prave s timto navodem: vse funguje jak ma, ale pokud tuto volbu vyberu (a ona je celkem dulezita), tak mam problem s ceskou diakritikou.. pokud spustim svuj *.py soubor z CMD "python soubor.py", tak vse funguje jak ma, v PSPadu vsak kompilator hlasi problem se znaky...
konkretne pak neco jako:
Traceback (most recent call last):
File "C:\python pokusy\domaci_ukol_02a.py", line 36, in <module>
print u"1. úkol: Kolik obsahuje znaků a slov?"
UnicodeEncodeError: 'ascii' codec can't encode character u'\xfa' in position 3: ordinal not in range(128)

//# -*- coding: cp1250 -*- >>zpusob kodovani mam na prvnim radku, nejsem zadny python expert.. ale mam pocit, ze jde o nejake interni nastaveni PSPadu..

kdyz tuto moznost vypnu, vse bezi jak ma. obcas vsak narazim na nejakou chybu a okno mi spadne - potreboval bych zjistit, kde je chyba -> musim tu moznost zapnout -> napise mi to prvni chybovy radek. To je ten s diakritikou - i kdyz tam zadna chyba neni. Postup 'vsechny radky s diakritkou nad problemovym kodem umazat a po vyreseni vratit' je pomerne zdlouhavy.. da se tato konkretni chyba s ascii nejak potlacit?

nedelam si iluze, ze mi tu hned dnes nekdo napise odpoved, pisu to spise pro ostatni, az bodou hledat reseni, aby tu nekde bylo, presto za odpoved dekuji (:

Options: Reply | Quote | Up ^


#5 Re: Python

Posted by: pspad | Date: 2013-04-29 08:15 | IP: IP Logged

Zkuste kodovani Latin II (CP 852)

Options: Reply | Quote | Up ^


#6 Re: Python

Posted by: vbr | Date: 2013-04-29 14:21 | IP: IP Logged

Zdravim,
to je bohuzel prave onen pripad, ktery jsem v predchozim navodu zminoval jako zbyvajici problem, tj.:
... vystup "specialnich" znaku, diakritiky ap. do logu ...

Onen udaj na zacatku zdroje, napr.:
# -*- coding: utf-8 -*-
urcuje kodovani zdrojoveho souboru, ktere se pouzije pro dekodovani textovych retezcu.
Na vystup print ... aj. by toto nemelo mit zadny vliv.

Jediny, celkem malo pouzitelny postup, na ktery jsem prisel je vyslovne kodovani vystupu pro PSPad, napr:

print u"1. úkol: Kolik obsahuje znaků a slov?".encode("windows-1250")

se pri zachycenem vystupu zobrazi v logu spravne; spatne je top ovsem v cmd konzoli mimo PSPad, tam je to spravne pri:

print u"1. úkol: Kolik obsahuje znaků a slov?"
print u"1. úkol: Kolik obsahuje znaků a slov?".encode("cp852")

Nevim, jestli je to jednoduse resitelne pro obecnou diakritiku a dalsi znaky, pokud PSPad prebira vystup z cmd, nejspis to mozne nebude (nevim, jestli neni mozne nejak interne nastavovat kodovani cmd okna - chcp ... ?)

Zdravim,
vbr

Options: Reply | Quote | Up ^


#7 Re: Python

Posted by: pspad | Date: 2013-04-29 14:35 | IP: IP Logged

Kodovani vystupniho okna nastavovat nejde. Programy jsou omezeny na to, ze odebiraji vystup ze zarizeni. Nemohou ovlivnit kodovani, ktere tam program posila. Windows pocita s tim, ze okno pouziva OEM kodovani, pro nas je to Latin II.

Options: Reply | Quote | Up ^






Editor PSPad - freeware editor, © 2001 - 2024 Jan Fiala, Hosted by Webhosting TOJEONO.CZ, design by WebDesign PAY & SOFT, code Petr Dvořák, Privacy policy and GDPR