You are here: PSPad forum > České diskuzní fórum > Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

#1 libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: AD7 | Date: 2021-02-07 22:38 | IP: IP Logged

Zdravím,

teraz som si v poslednej Beta verzii všimol "novú" DLL knižnicu.

K čomu je pre nás dobrá? premenoval som na "-libSoftMeter.dll" a PSPad pri štarte nič nehlási... smiling smiley

EDIT: telemetria? www.starmessagesoftware.com

Edited 1 time(s). Last edit at 2021-02-07 22:42 by AD7.

Options: Reply | Quote | Up ^


#2 Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: pspad | Date: 2021-02-08 03:05 | IP: IP Logged

Teoreticky by mela dat v google analytics info o poctu uzivatelu a verzi pspadu, ale nejak to nefunguje.
Jde to vypnout v nastaveni programu / program 2. A je to delane tak, aby nevadilo, ze chybi apod.

Options: Reply | Quote | Up ^


#3 Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: AD7 | Date: 2021-02-08 05:48 | IP: IP Logged

Neviem, či sa stránka v prvom poste patrí k tej DLL knižnici. Ale príde mi celkom pofidérna.

Tieto telemetrie, ako sám vidím za posledný rok sa zavádzajú "bezbreho" takmer v každom aj malom softvéri, o veľkých ani nehovorím... angry smiley sad smiley

Options: Reply | Quote | Up ^


#4 Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: pspad | Date: 2021-02-08 05:59 | IP: IP Logged

Nejde mi o sledování uživatelů, co kde jak kliknul, ale spíš o přehled, kolik lidí a jakou verzi používají. Je to jen knihovna, která zapouzdřuje Google Analytics.
Mimochodem ta free verze má jen 2 události, které jde reportovat během spuštění programu. Říkal jsem si, že tu druhou bych využil na výjimku.
Úplně vypnout to jde v nastavení programu / Program 2. Pak se ta knihovna ani nenalinkuje, natož, aby něco odesílala. Pokud DLL není (což jste udělal), pak se taky nic neděje.

Bohužel, ač jsem postupoval dle návodu, statistiky jsou zatím nulové.

Pokud by vás napadl způsob, jak zjistit počet uživatelů, verzi PSPadu, případně OS (nic jiného nepotřebuju), sem s ním.
Z Google analytics bych zřejmě zjistil i zemi apod.

Options: Reply | Quote | Up ^


#5 Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: pspad | Date: 2021-02-08 06:18 | IP: IP Logged

Jeste k té pofidernosti, je to opensource:
github.com
Takze si kazdy muze overit, zda to komunikuje pouze s Analytics nebo i s necim dalším.

Options: Reply | Quote | Up ^


#6 Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: AD7 | Date: 2021-02-08 08:27 | IP: IP Logged

Pozrel som si záložku "Software" a mne osobne je jasné, že tu čosi nie je v poriadku. Akási intuícia..., v minulosti sa na mnohých zo začiatku OK vyzerajúcich stránok vykbubali podvodné.

Ku štatistike nič nemáme, ale načo externé knižnice? Nepostačí napr. info zo zapnutej automackej kontroly novej verzie?

Options: Reply | Quote | Up ^


#7 Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: pspad | Date: 2021-02-08 08:57 | IP: IP Logged

Automatická kontrola nové verze nedělá nic jiného, než že otevře
www.pspad.com
Přečte data a podle toho se zaridi. Musel bych kolem toho udelat aparat, abych do stranky poslal udaje, ulozil je v DB, nejakym zpusobem identifikoval uzivatele, abych jen nenacital pocet spousteni...

Asi by to šlo i bez externí DLL, poslat to do statistiky rovnou (samozřejmě za cenu nastudování API a protokolu), ale v tomto případě je to opensource, takže žádný blackbox, u kterého nikdo neví, co dělá.

V současné verzi to nědělá nic, jak jsem zjistil, další už bude fungovat.
jediné, co dělá je, že při spuštění pošle info: byl spuštěn PSpad 5.0.5 (553) x32
Pak mám místo ještě na jeden event, takže zřejmě nechám poslat první vyjímku, abych věděl, že konkrétní verze dělá problémy u víc uživatelů.

Jak už jsem psal, v nastavení programu to jde vypnout, pak se knihovna ani nenačítá.

Options: Reply | Quote | Up ^


#8 Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: pspad | Date: 2021-02-08 13:09 | IP: IP Logged

Takže ještě jinak. Vypadá to, že bude možné poslat rovnou poskladanou URL adresu, aby se to zapsalo do statistik. Tim bych se vyhl externi knihovne, coz by bylo urcite plus
A rovnou tam i muzu ukazat + popsat, co se posila, abych uklidnil uzivatele

Options: Reply | Quote | Up ^


#9 Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: AD7 | Date: 2021-02-08 21:54 | IP: IP Logged

Díky.

Options: Reply | Quote | Up ^


#10 Re: libSoftMeter.dll v PSPad-u?

Posted by: pspad | Date: 2021-02-09 09:15 | IP: IP Logged

Takže den práce, studium protokolu, parametrů...
Nakonec z toho je jednoduchý HTTP request.

V nastavení programu bude pod tlačítkem přehled parametrů, které se posílají, kdokoliv si to může odchytnout a zkontrolovat.
Posílá se jen info o verzi programu a klient je identifikován pomocí MD5 hashe, který je vytvořen z osoleného SID (identifikátor uživatele v registru).

Neposílají se žádné citlivé informace, nedochází ke sledování, co uživatel v aplikaci dělá. Pouze jednorázový HTTP request s verzí programu.

Do budoucna bych chtěl přidat logování vyjímek - jen opět info o vyjímce (např. MathError, prostor na informaci je 100 znaků). Tím bych zase dostal informaci, že v konkrétní verzi narostl počet problémů nebo naopak, že to nová verze vyřešila.

Doufám, že tohle je schůdné a zkousnutelné.

Edited 1 time(s). Last edit at 2021-02-09 10:26 by pspad.

Options: Reply | Quote | Up ^






Editor PSPad - freeware editor, © 2001 - 2024 Jan Fiala, Hosted by Webhosting TOJEONO.CZ, design by WebDesign PAY & SOFT, code Petr Dvořák, Privacy policy and GDPR