You are here: PSPad forum > České diskuzní fórum > Re: Automatické doplňování pevných mezer

Re: Automatické doplňování pevných mezer

Goto Page: 1 2 3 Next

#1 Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: Rybka | Date: 2020-05-29 10:04 | IP: IP Logged

Je nějaká možnost, nebo existující rozšíření, které by umělo v PSPadu automaticky vkládat pevné mezery, kde by to bylo typograficky správně? Něco jako dělá tento online nástroj ale integrovaný přímo v pspadu.
Ideálně, aby se to dalo editovat a nastavit tak vlastní slova, za která, před která, nebo mezi která by se taky měla vkládat nezlomitelná mezera (např Škoda Auto atd.)

Options: Reply | Quote | Up ^


#2 Re: Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: pspad | Date: 2020-05-29 10:14 | IP: IP Logged

Takový nástroj není a nevím.
Dalo by se to vyřešit uživatelským konvertorem, kde by se nadefinoval seznam nahrad:
Škoda Auto|Škoda Auto
....

Koukal jsem se na ten online nástroj. Je dělaný pro češtinu, ale pro PSpad by takový nástroj musel být mezinárodní a to znamená nastudovat gramatiku aspoň několika světových jazyků, abych postihl možnosti. Definice bych pak nechal na uživatelích. Na to teď nemám prostor.

Edited 1 time(s). Last edit at 2020-05-29 10:22 by pspad.

Options: Reply | Quote | Up ^


#3 Re: Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: Kráťa | Date: 2020-05-29 13:23 | IP: IP Logged

Já mám konvertor (ale ne na jména) aby nebylo na konci řádku samotné písmeno (předložka, spojka) a mám to tím nahrazováním.

--
--------

Třeba to PSPad dávno umí, pouze to neumím já.
Kráťa s vypnutým zvukem

Options: Reply | Quote | Up ^


#4 Re: Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: Rybka | Date: 2020-05-29 15:21 | IP: IP Logged

pspad:
Takový nástroj není a nevím.
Dalo by se to vyřešit uživatelským konvertorem, kde by se nadefinoval seznam nahrad:
Škoda Auto|Škoda Auto
....

Koukal jsem se na ten online nástroj. Je dělaný pro češtinu, ale pro PSpad by takový nástroj musel být mezinárodní a to znamená nastudovat gramatiku aspoň několika světových jazyků, abych postihl možnosti. Definice bych pak nechal na uživatelích. Na to teď nemám prostor.

Děkuji za tip. Uživatelské konvertory vůbec neznám, protože mám PSPad pouze chvilku. Zkusila jsem něco udělat a vypadá to, že to funguje tam i zpět. Ještě to zkusím vypilovat, aby tam bylo opravdu všechno. Kdyby někdo měl zájem a taky se mu nechtělo psát ručně nedělitelné mezery, tak to mohu poslat.

Options: Reply | Quote | Up ^


#5 Re: Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: Rybka | Date: 2020-05-29 15:34 | IP: IP Logged

Mám problém s tím, že když mám třeba pravidlo " t| t", tak mi to cpe mezeru i před jakékoliv slovo, kde je t (například "táta"). Potřebovala bych, aby se to aplikovalo pouze striktně na věci co píšu (v tomto případě pouze před jednotku tuny).

Options: Reply | Quote | Up ^


#6 Re: Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: pspad | Date: 2020-05-29 15:53 | IP: IP Logged

V tomto případě bych šel cestou tegularnich vyrazu místo obyčejného seznamu. Pak by šly treba jednotky sdružovat do jednoho výrazu.
V seznamu by se muselo doplnit:
t | t

Pak dořešit i tečku za t apod.

Options: Reply | Quote | Up ^


#7 Re: Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: Rybka | Date: 2020-06-01 06:46 | IP: IP Logged

Zkusila jsem to nastavit pro spojku "a", aby mi to nevkládalo nedělitelnou mezeru za slovo Praha:


ConversionStyle=regexpressions

a potom


\sa\s|a 

Nicméně to nefunguje. Jak mohu regulární výrazy v konvertoru aktivovat?

Options: Reply | Quote | Up ^


#8 Re: Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: pspad | Date: 2020-06-01 07:30 | IP: IP Logged

Něco takového:
Samostatné písmeno s mezerou před a za bude nahrazeno za mezera+pismeno+NBSP
a pár příkladů na předložky

[settings]
ConversionStyle=regexpressions

[RegExpressions]
(\s\w)\s|$1 
(\s(před|po|za|na|od|nad|pod|při))\s|$1 

Options: Reply | Quote | Up ^


#9 Re: Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: Rybka | Date: 2020-06-01 12:10 | IP: IP Logged

Počítám, že zpětně už to přes regex asi nepůjde, takže to budu muset vyřešit druhým souborem, nebo by to dovedlo přeložit zpětně i třeba následující regulár, to znamená z textu který má nbsp na text bez nbsp ?

(?<=\d)\s(?=\d)|$1&nbsp;

Můžu hodit ukázku sem, nebo to mám poslat na email support @ pspad.com (bez mezer nejde email vložit) k případné validaci, jestli tam něco není špatně?

Edited 1 time(s). Last edit at 2020-06-01 12:13 by Rybka.

Options: Reply | Quote | Up ^


#10 Re: Automatické doplňování pevných mezer

Posted by: pspad | Date: 2020-06-01 12:22 | IP: IP Logged

Zpětně to regulárními výrazy nejde, ale tam bych to neřešil složitě, nahradil bych nbsp za mezeru. Na to stačí obyčejný konvertor.
Jinak samozřejmě i druhý konvertor, který bude dělat přesný opak (nahrazovat konkretni pripady s nbsp za mezeru) by fungoval take.

Options: Reply | Quote | Up ^


Goto Page: 1 2 3 Next





Editor PSPad - freeware editor, © 2001 - 2024 Jan Fiala, Hosted by Webhosting TOJEONO.CZ, design by WebDesign PAY & SOFT, code Petr Dvořák, Privacy policy and GDPR