You are here: PSPad forum > České diskuzní fórum > Zvýrazňovače - chyby a otázky

Zvýrazňovače - chyby a otázky

#1 Zvýrazňovače - chyby a otázky

Posted by: xxsawer | Date: 2014-04-21 20:33 | IP: IP Logged

Dobrý den,
používám verzi 4.5.7 a měl bych několik otázek ke zvýrazňovačům.
Pokouším se upravit si jeden z předdefinovaných zvýrazňovačů, konkrétně zvýrazňovač pro SQL.

1) Jdu do Nastavení -> Nastavení zvýrazňovačů, vyberu si zvýrazňovač, který chci upravit, šteluju s nastavením barev, pak zkusím co udělá když vyberu barevné schéma - vyberu libovolné schéma, dám načíst a všechno je pryč. Veškeré předchozí nastavení pro všechny zvýrazňovače je přepsáno nastavením barevného schématu a to i když pak kliknu na Storno. Proč???
Jak je možné, že jakmile načtu nějaké barevné schéma změní se okamžitě nastavení všech zvýrazňovačů a tlačítko Storno už nemá efekt?
Jak se teď můžu zbavit nastaveného barevného schématu? Jde maximálně vybrat jiné schéma, ale nikde nevidím možnost vrátit vše do původního stavu.

2) Je možné přidat do předdefinovaného zvýrazňovače klíčová slova? Jestli ano tak jak?

3) Bylo by možné přidat do zvýrazňovačů závorky? Teď je možné nastavit barvu závorek jenom globálně, což mi navíc nefunguje, ať nastavím cokoli, barva zůstane bílá.

4) U zvýrazňovačů by měla jít nastavit barva aktuálně aktivního řádku. Toto jde opět nastavit pouze globálně. Když už ale máte v nastavení zvýrazňovačů možnost změnit pozadí zvýrazňovače, musí tam být i možnost změnit barvu aktivního řádku. Jinak se lehce stane, že aktivní řádek bude nečitelný.

5) Dá se někde nastavit velikost kurzoru? Chtěl bych mít plný kurzor - obdelník na místě znaku, který právě edituji.

Díky za rady, Dan

Options: Reply | Quote | Up ^


#2 Re: Zvýrazňovače - chyby a otázky

Posted by: Vany | Date: 2014-04-28 13:05 | IP: IP Logged

xxsawer:
1) Jdu do Nastavení -> Nastavení zvýrazňovačů, vyberu si zvýrazňovač, který chci upravit, šteluju s nastavením barev, pak zkusím co udělá když vyberu barevné schéma - vyberu libovolné schéma, dám načíst a všechno je pryč. Veškeré předchozí nastavení pro všechny zvýrazňovače je přepsáno nastavením barevného schématu a to i když pak kliknu na Storno. Proč???
Jak je možné, že jakmile načtu nějaké barevné schéma změní se okamžitě nastavení všech zvýrazňovačů a tlačítko Storno už nemá efekt?
Jak se teď můžu zbavit nastaveného barevného schématu? Jde maximálně vybrat jiné schéma, ale nikde nevidím možnost vrátit vše do původního stavu.

ano, to se děje, je to praštěný, ale zatím to asi nikdo nepožadoval změnit, takže to tak je stálewinking smiley lze vrátit zpět nastavením "Standard"

xxsawer:
2) Je možné přidat do předdefinovaného zvýrazňovače klíčová slova? Jestli ano tak jak?

to by mne také zajímalo, ale mám obavu, že nikoli

xxsawer:
3) Bylo by možné přidat do zvýrazňovačů závorky? Teď je možné nastavit barvu závorek jenom globálně, což mi navíc nefunguje, ať nastavím cokoli, barva zůstane bílá.

co vím, tak jedině jako znaky pro rozšířené odsazování

xxsawer:
4) U zvýrazňovačů by měla jít nastavit barva aktuálně aktivního řádku. Toto jde opět nastavit pouze globálně. Když už ale máte v nastavení zvýrazňovačů možnost změnit pozadí zvýrazňovače, musí tam být i možnost změnit barvu aktivního řádku. Jinak se lehce stane, že aktivní řádek bude nečitelný.

jo, to dává smysl

xxsawer:
5) Dá se někde nastavit velikost kurzoru? Chtěl bych mít plný kurzor - obdelník na místě znaku, který právě edituji.

menu Nastavení/Nastavení programu/Editor 2/Kurzor pro vkládání

--
Vany
(PSPad 5.5.1.812 x32, W10h/p x64 en/cs)

Options: Reply | Quote | Up ^


#3 Re: Zvýrazňovače - chyby a otázky

Posted by: pspad | Date: 2014-04-28 18:23 | IP: IP Logged

Odpovedel jsem hned 22.4., ale do do mailu a ne na forum, omlouvam se. Takze zde je zkopirovana odpoved:

1) Barevne schema nacita barvy pro vsechny zvyraznovace soucasne. Pokud si chcete hrat, ulozte si nejprve aktualni stav do noveho barevneho schematu, a pak si muzete hrat dle libosti.

2) Ne, jsou programove udelane. Je mozne udelat uzivatelsky zvyraznovac, ten preddefinovany vypnout a pouzivat uzivatelsky. Dalsi moznost je, v pripade ze nejaka klicova slova chybi mi poslat seznam chybejicich slov a ja je do preddefinovaneho dodam.

3) nerozumim. Globalne nastavujete barvu parovych zavorek - zvyrazneni souvisejici zavorky. U zvyranovacu, pokud to ma smysl maji zavorky zvyrazneni samostatne. Jinak je barva soucasti SYMBOL

4) Ano, to jde pouze globalne. Jaky smysl by to melo u konkretniho zvyraznovace? To mate pro kazdy zvyraznovac tak odlisne nastaveni? Napr. pro jeden cerno bile a pro druhy bilo/cerne? Udelat by to samozrejme slo, v pripade, ze by tuto moznos vyuzilo vice uzivatelu.

5) Nastaveni programu / Editor 2. Jsou tam nastaveni pro vkládání a přepis. Upravím překlad tak, aby tam bylo slovo "kurzor"

Options: Reply | Quote | Up ^


#4 Re: Zvýrazňovače - chyby a otázky

Posted by: xxsawer | Date: 2014-04-29 10:43 | IP: IP Logged

Dobrý den,
děkuji za odpověďi oběma, posílám své poznámky

1) To co píšete, je možný workaround, ale je to krajně neintuitivní a nevěřím, že to někoho napadne (mě tedy rozhodně ne). Podle mě v tomhle ohledu dialog funguje špatně. Přeci když máte dialog, kde můžete provést nějaké akce a na konci máte možnost stisknout tlačítko Storno, tak by se mělo vystornovat všechno co jste v tom dialogu provedl. Jak má pak uživatel poznat na co se tlačítko Storno vztahuje a na co ne??? Storno přeci musí vrátit všechny akce, které jsem v dialogu provedl.
Další problém tohoto dialogu je, že neukazuje správné informace.
Když si upravíte zvýrazňovače a nastavení uložíte (ne do barevného schématu, ale normálně tlačítkem OK), tak se nastavení uloží kamsi na místo A. Barevná schémata jsou přitom uložena úplně jinde na místě B. Přeci by to mělo fungovat tak, že když máte naimplementovaná barevná schémata, tak změna ve zvýrazňovači by se měla uložit do nějakého barevného schématu, klidně do nějakého defaultního.
Abych byl konkrétní...Načtěte si barevné schéma Standard. V nějakém zvýrazňovači změňte nějaký prvek (třeba barvu komentáře) a klikněte na OK. Teď otevřete znovu dialog se zvýrazňovači a prohlídněte zvýrazňovač, který jste upravil - barva komentáře je správně - ta, kterou jste ručně zvolil. Barevné schéma je nastaveno na Standard, ale to není správně protože není použito barevné schéma Standard! Když kliknete na Načíst, tak se barva komentáře vrátí na barvu ve schématu Standard.

2) Toto podle mě není úplně ideální. Podle mě by měl mít uživatel možnost tento seznam upravit, klidně stačí nějaký konfigurační soubor. Momentálně jsem chtěl nastavit zvýrazňovač pro PL/SQL. Samozřejmě ale nepoužívám všechna klíčová slova (ani je neznám). Nemám ani žádný kód kde bych hned viděl co chybí. Takže tímhle způsobem budeme ladit klíčová slova pro jeden zvýrazňovač půl roku...
Udělat uživatelský zvýrazňovač od začátku se mi po pravdě nechce, jelikož bych musel dělat všechno od nuly...

3) Aha, děkuju za info, nevěděl jsem, že to je součástí symbolu. Globálním nastavením jsem myslel Nastavení programu - Barvy - Závorky. Pak jsem si všiml, že globální nastavení má vliv pouze na pozadí párový závorky když je na ní kurzor.

4) Přesně tak. Pro obyčejný text mám bílé pozadí, pro zdrojáky černé. Samozřejmě se přizpůsobím, ale jak už jsem psal, nastavení označeného řádku by mělo být možné pro každý zvýrazňovač zvlášť když umožňujete nastavit pozadí pro každý zvýrazňovač zvlášť.

5) Super, děkuju, přesně to jsem hledal.

Options: Reply | Quote | Up ^


#5 Re: Zvýrazňovače - chyby a otázky

Posted by: pspad | Date: 2014-04-29 11:07 | IP: IP Logged

1. V soucasne dobe je to tak, ze nactenim sablony se aplikuji barvy do zvyraznovacu v pameti. Pokud nedate v nastaveni ulozit a restartujete program, dostanete se k puvodnim barvam.
PSpad nema odkud vzit puvodni barvy (ted). Samozrejme slo by automaticky ulozit nejake docasne rozlozeni, ktere by se pri stisknuti "STORNO" nacetlo zpet.

2. Tohle bohuzel nejde. Interni zvyraznovace maji (kvuli optimalizaci rychlosti) vytvoreny hash strom z klicovych slov. Je to mozne u uzivatelskych zvyraznovacu, tam si muzete vytvorit svuj vlastni a vypnout pak ten interni.

4. Je možné to udělat pro individuální zvýrazňovače s omezením - multizvýrazňovač by používal pozadí z HTML/XHTML, ne z jednotlivých zvýrazňovačů. To ani nejde, kdyz je jako embeded skript pouze část řádku.

Options: Reply | Quote | Up ^


#6 Re: Zvýrazňovače - chyby a otázky

Posted by: xxsawer | Date: 2014-04-29 14:12 | IP: IP Logged

1) Toto mi opravdu není jasné.
a) Když edituji zvýrazňovač kam se ukládají změny, které udělám u jednotlivých zvýrazňovačů? Na stejné místo se přeci musí ukládat změny provedené načtením barevného schématu. Když pak kliknete na Storno tak se tato dočasná konfigurace prostě zahodí a použije ta původní.
Jinak řečeno, nesmí být rozdíl mezi tím když změním konfiguraci ručně nebo načtením barevného schématu.
Představuji si to tak, že bych měl vždy editovat nějaké barevné schéma a tlačítko OK by toto barevné schéma mělo uložit. Tlačítko Uložit by mělo z dialogu úplně zmizet. Zároveň tím odstraníte chybu, kterou jsem popisoval v předchozím postu - vidíte, že používáte nějaké barevné schéma, ale ve skutečnosti to není pravda.
b) Bohužel s uložením barev to není tak jak píšete. Trochu jsem teď zaklikal z narazil na další logické i programátorské chybky, které mě vedou k další otázce: jaké co všechno je součástí nastavení barevného schématu? Je to jenom to, co si můžu nastavit v Nastavení zvýrazňovačů? Omyl, není. Součástí jsou i některá globální nastavení barev, třeba právě podbarvení aktuálního řádku. Takže barevné schéma se ukládá u zvýrazňovačů, ale konfigurovat ho můžu u dvou různých dialogů.
Další chybu bych popsal příkladem:
- Vezměte si pro jistotu čistou instalaci s defaultníma barvama.
- U zvýrazňovačů si načtěte barevné schéma Auburn a klikněte na Storno. Schéma se aplikuje, barva aktuálního řádku zůstane žlutá.
- Podíváme se pro jistotu do nastavení barev v programu - je žlutá
- Zavřete Pspad
- Otevřete Pspad -> barva aktuálního řádku se změnila smiling smiley
- V nastavení programu je černá

2) Jestli máte někde hlasování o změnách tak hlasuju pro to aby se toto změnilo. Hash strom se může vytvářet dynamicky v momentě kdy otevřu soubor s příponou, která používá konkrétní zvýrazňovač...

4) Opět bych hlasoval pro změnu. Barva aktivního řádku by měla jít nastavit na zvýrazňovač.

Options: Reply | Quote | Up ^






Editor PSPad - freeware editor, © 2001 - 2024 Jan Fiala, Hosted by Webhosting TOJEONO.CZ, design by WebDesign PAY & SOFT, code Petr Dvořák, Privacy policy and GDPR