You are here: PSPad forum > České diskuzní fórum > Česká diakritika

Česká diakritika

#1 Česká diakritika

Posted by: virtja1 | Date: 2013-12-21 21:27 | IP: IP Logged

Dobrý den,

Peru se občas s tímto problémem. V editoru se mi z neznameho duvodu obcas prehodi české znaky do tohoto formatu, priklad:

Kemp v Lover’s Leap je kvůli shutdownu zavřený, ptáme se tedy ve Strawbery Lodge, jaké jsou možnosti. Příjemný chlapík nám nabízí místa ke stanování kousek...

Ale v nahledu to je spravne s diakritikou.

Prosim o radu, co delam spatne?

V head mam <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

Dekuji,
Jan Virt.

Options: Reply | Quote | Up ^


#2 Re: Česká diakritika

Posted by: vbr | Date: 2013-12-21 23:42 | IP: IP Logged

virtja1:
Dobrý den,

Peru se občas s tímto problémem. V editoru se mi z neznameho duvodu obcas prehodi české znaky do tohoto formatu, priklad:

Kemp v Lover’s Leap je kvůli shutdownu zavřený, ptáme se tedy ve Strawbery Lodge, jaké jsou možnosti. Příjemný chlapík nám nabízí místa ke stanování kousek...

Ale v nahledu to je spravne s diakritikou.

Prosim o radu, co delam spatne?

V head mam <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

Dekuji,
Jan Virt.

Zdravim,
jedne se o text kodovany v utf-8 (proto se webova se spravnou hlavickou zobrazi dobre) v editoru je ovsem zobrazeny nespravne jako by slo o windows-1250.

Melo by pomoci prepnout v menu Format na utf-8 a znovunacist soubor (Ctrl+R).
(Nevim ale, v cem by presny problem spocival - ukazkovy text se mi nedari otevrit s nespravnym kodovanim - vzdy se pouzije utf-8.)

zdravim,
vbr

Options: Reply | Quote | Up ^


#3 Re: Česká diakritika

Posted by: virtja1 | Date: 2013-12-22 12:35 | IP: IP Logged

Diky moc, Vase reseni funguje.
Mejte se, H. Virt.

Options: Reply | Quote | Up ^


#4 Re: Česká diakritika

Posted by: korys | Date: 2014-02-08 11:16 | IP: IP Logged

Mám stejný problém, ale navrhované řešení nefunguje. Používám Win7, takže když mám soubor napsaný třeba v notepadu, po otevření v PSPadu se mi zmrší diakritika.
příklad: "pøedpokládáme, že k nìmu dojde"
Ta se sice zpátky přeloží správně, ale nedá se do toho rozumně zasahovat - české znaky se přeloží bez diakritiky. Ať tam nastavím kódování v menu Formát jakékoliv kódování, správné české znaky s diakritikou nedostanu (zato funguje třeba čínština nebo co to je, i když její správnost nemůžu potvrdit smiling smiley )
Upravuji soubor php, který nemá html hlavičku, ale i když tam přidám meta charset tak se mi to nedaří správně nastavit.

Dělalo mi to zatím ve všech verzích včetně poslední 4.5.7 (2450).
Kromě toho se mi nezobrazuje diakritika v ovládání editoru ("Otevrít" apod.).
Kde je chyba?
Jan P.

Options: Reply | Quote | Up ^


#5 Re: Česká diakritika

Posted by: pspad | Date: 2014-02-08 13:52 | IP: IP Logged

Zkontrolujte si správnou kódovou tránku na stavovém řádku programu. Zřejmě tam nebude Windows 1250.
Pokud je vše v pořádku a k poškozování češtiny stále dochází, pak jste nedodržel postup uvedený v tématu:
forum.pspad.com

Options: Reply | Quote | Up ^


#6 Re: Česká diakritika

Posted by: korys | Date: 2014-02-28 18:10 | IP: IP Logged

Jo, tak to jsem netušil, že člověk musí projít takovou šíleností, při instalaci mě nikdo nevaroval smiling smiley. Ale už to funguje, díky!

Options: Reply | Quote | Up ^


#7 Re: Česká diakritika

Posted by: pspad | Date: 2014-02-28 22:04 | IP: IP Logged

korys:
Jo, tak to jsem netušil, že člověk musí projít takovou šíleností, při instalaci mě nikdo nevaroval smiling smiley. Ale už to funguje, díky!

Za to můžete poděkovat dodavateli vašeho počítače, že použil pro instalaci zmršený obraz.
Zrovna teď jsem bojoval s doedanými počítači od HP, kde nefungovala ve Windows vypalovací mechanika. Bohužel pro některé programy, které používáme je nutné využít přímo prostředky Windows k vypalování. Vyřešila to vlastní instalace. Takže ani HP není vyjímkou. Udělají jeden univerzální obraz pro spoustu jazykových mutací a modelů a to, že to pořádně nefunguje je nezajímá.

Options: Reply | Quote | Up ^






Editor PSPad - freeware editor, © 2001 - 2024 Jan Fiala, Hosted by Webhosting TOJEONO.CZ, design by WebDesign PAY & SOFT, code Petr Dvořák, Privacy policy and GDPR