You are here: PSPad forum > Bug report / Hlášení chyb > Nekorektní zobrazování češtiny ve Windows Vista US

Nekorektní zobrazování češtiny ve Windows Vista US

#1 Nekorektní zobrazování češtiny ve Windows Vista US

Posted by: pinus | Date: 10/18/2007 06:03 | IP: IP Logged

Systém: Windows Vista Home, US
System locale: nastaveno Czech Republic
PSPad verze: 4.5.3 (2282)

Chyba č.1: V menu a veškerých popiscích programu se nezobrazuje některá (ne všechna) diakritika: c místo č, r místo ř apod.

Chyba č.2: Při otevření HTML souboru, který je uložený v ISO-8859-2, se některé znaky nezobrazí korektně (např. č se zobrazí jako e se zpětnou čárkou). Kódovou stránku mám přitom v PSPadu nastavenou na ISO-8859-2 (nepomáhá ani zapnutí autodetekce). Pokud tyto špatně zobrazené znaky v souboru ponechám a soubor následně uložím, v ostatních programech (i v prohlížeči) se zobrazují správně. Pokud však v průběhu editování vložím do souboru např. "č", tento znak se sice v PSPadu zobrazí jako "č", ale uloží se jako "c". Při následovném otevření PSPadu se načte jako "c".

Příklad: soubor test.txt, obsahující jediný tisknutelný znak "č" (a nový řádek):

Zobrazení např. v Total Commanderu:
č
HEX zápis souboru
E8 0D 0A
Zobrazení souboru v PSPadu:
è
Stisknutí klávesy "č", v PSPadu se nyní zobrazuje:
èč
Uložení souboru, zobrazení v Total Commanderu:
čc
HEX zápis
E8 63 0D 0A
Znovuotevření souboru v PSPadu, zobrazí se:
èc

Zdá se, že PSPad ve Vistě špatně otevírá/ukládá znakové sady. Možná je to chyba Visty (nedivil bych se), ale nepodařilo se mi nic najít. Ocenil bych jakoukoliv radu, případně informaci, zda se jedná opravdu o bug.

Děkuji.

Options: Reply | Quote | Up ^

#2 Re: Nekorektní zobrazování češtiny ve Windows Vista US

Posted by: effectix.com | Date: 03/04/2010 01:42 | IP: IP Logged

Systém: Windows Vista Home 64bit, CZ, Windows Vista Home 32bit, CZ
PSPad verze: 4.5.4 (2356) - 12.07.2009

Ahoj, tu chybu s diakritikou můžu potvrdit, při kódování ISO-8859-2 mi to dělá taky. Stačí soubor otevřít a uložit a většina českých znaků se nahradí nesmyslnými znaky. Mám další důvod, proč používat UTF-8 smiling smiley. Když jsem trochu zagoogloval, tak jsem zjistil, že stejný problém řeší na mnoha fórech. Já mám teď na jednom pc poslední oficiální vydání PSPad 4.5.4 (2356) - 12.07.2009 a tam ten problém je. Ale na druhém počítači mám beta verzi PSPadu, která je ke stažení k testování a tam už ten problém nemám. Konkrétně je to verze 4.5.5 (2385) a je ke stažení tady forum.pspad.com

Edited 4 time(s). Last edit at 03/04/2010 02:10 by effectix.com.

Options: Reply | Quote | Up ^

Editor PSPad - freeware editor, © 2001 - 2014 Jan Fiala
Hosted by Webhosting TOJEONO.CZ, design by WebDesign PAY & SOFT, code Petr Dvořák