You are here: PSPad forum > České diskuzní fórum > kódování speciálních znaků

kódování speciálních znaků

#1 kódování speciálních znaků

Posted by: 4ever | Date: 2017-09-11 13:29 | IP: IP Logged

Potřebuju zapsat daný znak v utf-8

image

Dole v červeném rámečku vidím dvě čísla 601 a $0259, co ty čísla znamenají? Je to druhé číslo UTF-8 nebo HEX?

Options: Reply | Quote | Up ^


#2 Re: kódování speciálních znaků

Posted by: vbr | Date: 2017-09-11 14:44 | IP: IP Logged

4ever:
Potřebuju zapsat daný znak v utf-8
...
Dole v červeném rámečku vidím dvě čísla 601 a $0259, co ty čísla znamenají? Je to druhé číslo UTF-8 nebo HEX?

Zdravim,
prvni je decimalni a druhe odpovidajici hexadecimalni hodnota - predpokladal bych, ze jde o unicode hodnoty - codepoint (eventualne code unit?).

Do editoru se (i v ramci skriptu) vklada vlastni znak, v tomto pripade
ə (dec.: 601) (hex.: 0x259) # ə LATIN SMALL LETTER SCHWA (Letter, Lowercase) (IPA Extensions [592-687] [0x250-0x2af]).

Prevod podle zvoleneho kodovani (napr. utf-8) se z interniho kodovani provede v ramci PSPadu az pri ukladani (dekoduje se predtim pri nacteni)); myslim, ze neni mozne primo "rucne" zapsat bajty kodovane v utf-8.

vbr

Edited 1 time(s). Last edit at 2017-09-11 14:45 by vbr.

Options: Reply | Quote | Up ^


#3 Re: kódování speciálních znaků

Posted by: vbr | Date: 2017-09-11 14:58 | IP: IP Logged

Jeste pro doplneni, pokud by problem byl jen ve spravnem zobrazeni znaku v editoru - je treba mit nainstalovany vhodny font (pro PSPad nyni neproporcionalni), ktery potrebne znaky zahrnuje, osvedcuje se mi napr. DejaVu Mono:
dejavu-fonts.github.io
nekdy i Consolas pritomny v novejsich Windows.
vbr

Options: Reply | Quote | Up ^


#4 Re: kódování speciálních znaků

Posted by: 4ever | Date: 2017-09-11 15:34 | IP: IP Logged

Mě šlo o to jak to napsat kódově. Jelikož je to AHK, tak jsem použil syntaxi chr(dec_value)

díky

Edited 1 time(s). Last edit at 2017-09-11 15:35 by 4ever.

Options: Reply | Quote | Up ^






Editor PSPad - freeware editor, © 2001 - 2024 Jan Fiala, Hosted by Webhosting TOJEONO.CZ, design by WebDesign PAY & SOFT, code Petr Dvořák, Privacy policy and GDPR